Joulun alla, kiireisten työviikkojen jälkeen kaipasin sopivaa neuletyötä pään nollaamiseksi. Olin bongannut 11-12/2020 Suuri Käsityö-lehdestä ohjeen, joka vaikutti oikein hyvältä. Malli oli jotenkin sopivan perus, lankana oli edullinen, helposti saatavilla oleva Novitan Nordic Wool. Niinpä hain työmatkalla lähimarketista langat. Valitsin mielestäni parhaan värin eli joulun punaisen, sopivan pirteän ja moniin omiin vaatteisiini sopivan värin.
Ohje oli selkeä ja ymmärrettävä. Työ eteni sujuvasti ja oli juuri sopivaa neulottavaa sarjojen katselun lomaan. Pintaneuleena on pidennettyä helmineuletta.

Neuletakin neulominen aloitettiin niskasta ja se neulottiin yhtenä kappaleena, ilman saumoja. Hihasilmukat jätettiin odottamaan ja hihat neulottiin lopuksi. Sovittaminen onnistui matkan varrella helposti eikä saumoja tarvinnut ommella. Neuloin s-koon mukaan, sovittelin välillä ja sopiva tuli.
Neuloin neuletakin 4 mm pyöröpuikoilla. Hihoja yritin ensin loopata, mutta palasin hyväksi havaitsemaani tekniikkaan. Eli neuloin kahdella, saman paksuisella pyöröpuikoilla. Olen oppinut tekniikan eräästä neulekirjasta, jossa oli ohjeita pannumyssyjen neulomiseen. Mielestäni tämä tekniikka on helpoin. Viidellä puikolla neuloessa puikkojen väliin saattaa tulla löysempiä kohtia ja normilooppaus tuntuu minusta hankalalta.
Tämä joulunpunainen neuletakki ei ehtinyt valmistua ihan jouluksi, mutta viikko sitten verkkoluentoa kuunnellessani sain neulottua sen loppuun. Olen tähän oikein tyytyväinen ja harkitsen jopa neulovani samalla ohjeella toisen, ehkä hieman pidemmän neuletakin sileällä neuleella. Ohje on nyt ainakin valmiiksi testattu. Odottelemassa on kyllä yksi ikuisuusneule, joka pitäisi neuloa ensin loppuun. Ehkä tartun kuitenkin siihen ennen uuden aloittamista.
Mukavan pirteää viikkoa!
Kommentit
Lähetä kommentti
Kiitos kommentistasi!